Týždeň vedy a techniky
.. po kroku k pokroku
Týždeň vedy a techniky je každoročne organizovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Tento rok je to už 20. ročník a uskutočnil sa od 6. do 12. novembra, tento ročník sa niesol v duchu hesla: ˵ po kroku k pokroku˝.
Cieľom tohto týždňa je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín, informovať verejnosť o poznatkoch vedy a techniky a o nutnosti podporovať vedu a techniku, ktoré sú základom hospodárskeho a spoločenského pokroku a pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy.Z tohto pohľadu je nevyhnutné, aby aj samotní pedagógovia, technici a vedci boli schopní zaujímavým a jednoduchým spôsobom prezentovať svoju prácu a výsledky svojho výskumu.
A preto aj na našej škole sme so žiakmi urobili rôzne pokusy a zahrali sa s technickými hračkami.S piatakmi /5.C/ sme na biológii preberali učivo netradične. Pomocou programovania bluebota sa piataci naučili, že Louis Pasteur pomohol stovkám ľuďom, pretože vynašiel vakcínu proti besnote, že vďaka Alexandrovi Grahamovi Bellovi si môžeme navzájom volať cez telefón a mnoho iných významných vynálezcov a ich vynálezov. Formou kvízu sa deti dozvedeli zaujímavé informácie zo sveta vedy a techniky a nakoniec zistili ako funguje vzduch. Dokáže rozpohybovať veci. A ako? Húseničkovými pretekami. Na hodinách biológie /5.A, 5.C/ sme si porozprávali aj o iných vedcoch a ich prínosoch pre vedu.
Na hodinách techniky /6.A, 6.D, 7.A/ žiaci predstavili svoje projekty o slávnych vedcoch a ich objavoch. Žiaci 6.B na si počas hodiny techniky vyskúšali na akom princípe pracujú vodné mlyny, merali a zapisovali počty otáčok, porovnávali rýchlosť mlynov. Dôležitosť stromov si pripomenuli žiaci 6.B na technike, kde popri výrobe stromov z dostupných materiálov riešili odpovede na otázky významu dreva, významu lesov. Deviataci /9.B/ v programe phetcolorado zostrojili elektrické obvody, následne ich pomocou fyzikálnych skladačiek poskladali.
Na hodinách fyziky /6.A, 6.B, 6.C, 6.D/ si žiaci vyrobili oxid uhličitý, ktorého vlastnosti následne pozorovali a overovali vlastnosti plynov v praxi.
Na hodinách chémie /8.C, 9.C, 9.B/ sme si pripomenuli významných chemikov, ich objavy a prínos pre vedu. Naši deviataci /9.B/ mali plné ruky práce s coca-colovou sopkou a vybuchujúcimi vajíčkami naplnenými octom a sódou bikarbónou. Čo tak napísať niečo spôsobom, aby to vedel prečítať iba ten, kto to má vedieť a pre ostatných je to neviditeľné? Áno, to bola ďalšia aktivita v podobe tajného písma.
Týždeň vedy a techniky sme si pripomenuli aj zrealizovaním exkurzií. So žiakmi 9. ročníka sme navštívili vodnú elektráreň v Gabčíkove, kde sme sa vďaka vzhliadnutiu dokumentu a vďaka prednáškam a prehliadke tohto diela dozvedeli veľa zaujímavých informácií. So siedmakmi sme prebádali vesmír vo Hvezdárni a planetáriu v Hlohovci. Po astronomických zážitkoch sme obdivovali históriu v zámku v Hlohovci, kde nás zaujala virtuálna prehliadka niektorých miestností. Tu sme zažili prepojenie vedeckých poznatkov a objavov – modernej technológie – s históriou. Aj takto sme si vyskúšali, že veda a technika je zaujímavá a oplatí sa jej venovať.
PaedDr. S. Franková