7.6.2024 sme so žiakmi 6.B triedy navštívili Centrum popularizácie fyziky v Trnave. Na úvod p. Mgr. Jozef Viskupič – predseda Trnavského samosprávneho kraja spolu s p. Martinom Magáthom – generálnym riaditeľom spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. a s p. Mgr. Karolom Petríkom hlavným lektorom spolu slávnostne otvorili Centrum popularizácie fyziky v Trnave. Témou medzipredmetovej fyzikálno-environmentálnej prednášky boli prírodné zdroje energie: vodná, slnečná, veterná a geotermálna energia. Po zaujímavej prednáške mali lektori centra prichystané ukážky fotovoltaiky, fungovania autíčka či loďky na solárny pohon.
Následne žiaci pracovali v skupinách. Každá skupina si podľa pracovného postupu a za súčinnosti lektora vyrobila zariadenie, ktoré použili následne na meranie. Žiaci pripravili vodný a veterný mlyn, solárnu pec a solárny kolektor. Každá skupina informovala všetkých prítomných o aktivite, ktorú realizovala. Žiaci odprezentovali svoje zariadenie, informovali o nových poznatkoch, ktoré sa počas celej exkurzie dozvedeli.
Tento deň bol plný zaujímavých informácií o prírodných zdrojoch energií, ktoré sú našou budúcnosťou.
A čo o exkurzii napísali žiaci?
- skupina, ktorá sa venovala aktivite SOLÁRNA PEC:
V piatok sme boli na exkurzii s pani učiteľkou Frankovou a s p. asistentkou Kiripolskou v Centre popularizácie fyziky v Trnave. Mali sme za úlohu vyrobiť solárnu pec. Postup nebol jednoduchý, ale spoločnými silami sme sa dopracovali k úspešnému záveru a vyrobili sme solárnu pec. Zo začiatku sme moc neverili, že to môže fungovať, ale opak sa stal pravdou. Na začiatku merania bola teplota v peci 29ᵒC, po 10 minútach už 77ᵒC. Sme na seba hrdí a nikdy na tento zážitok nezabudneme. Ďakujeme p. učiteľke a p. asistentke, že nás sem zobrali.
Matej Š., Radko H., Laura B., Timea K., Kristián K., Liana K, Anetka J.
- skupina, ktorá sa venovala aktivite SOLÁRNY KOLEKTOR:
Solárny kolektor je používaný na ohrev vody v domácnosti aj v bazénoch. Ako solárny kolektor funguje? Teplá voda cirkuluje smerom nahor do zbernej nádoby. Výhody kolektora: - teplá voda je dostupná, - funguje bez využitia fosílnych palív. Nevýhody kolektora: - ak nesvieti slnko, nedokážeme vyrábať teplú vodu. – v zime slnko svieti menej a táto výroba energie je slabá. Meraniami sme zistili, že na začiatku merania mala voda v kolektore 25ᵒC, po 10 minútachbola teplota vody 36ᵒC. Po ďalších 3 minútach bola teplota vody 43ᵒC. Takýto nárast teploty v krátkom čase nás prekvapil.
Peter K., Marko P., Matej B., Patrik P., Matej H., Kristián H.
- skupina, ktorá sa venovala aktivite VODNÝ MLYN:
Pri vytváraní vodného mlyna sme pracovali ako tím. Zabavili sme sa pri lepení štupľov a paličiek. Vytvorili sme energiu pomocou vody a našej inteligencie. Boli by sme radi, keby sme sem mohli prísť aj nabudúce.
Filip L., Barborka B., Kristínka B., Sára P., Kristián R., Ján K.
- skupina, ktorá sa venovala aktivite VETERNÝ MLYN:
Boli sme na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Trnave, kde sa aktuálne otvorilo Centrum popularizácie fyziky. Naša skupina vyrábala veterný mlyn. Pri skúšaní jeho funkčnosti sme súťažili medzi sebou, kto má najzdravšie pľúca. Náš výrobok – veterný mlyn – sme spoločne odprezentovali. Táto aktivita sa nám páčila.
Diana M., Sabína Z., Noemi B., Diana S., Bibiana M., Ria R.
Žiakom sa tento deň strávený s vedou veľmi páčil. Nadobudli nové vedomosti, rozvíjali svoje zručnosti a mali možnosť vyjadriť svoje názory, postoje. A to je plnohodnotné prepojenie vedomostí s praxou, čiže zážitkové vzdelávanie.
PaedDr. Slávka Franková