OZ detský čin roka udelila poďakovanie za účasť v celoslovenskom projekte Detský čin roka 2023, ktorý sa konal pod čestnou záštitou prezidentky Slovenskej republiky pani Zuzany Čaputovej a pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Poďakovanie získal Dávid Tóth, žiak 7.B. za nezištnú pomoc staršej pani omylom zamknutej v areáli botanickej záhrady v Trnave.
Detský čin roka - ocenenie
Pyžamový deň
Školy idú na repre
LVVK 2024
- 45
V dňoch 22.1. -26.1. sa siedmaci zúčastnili LVVK. Odniesli si množstvo zážitkov a veselých príhod, na ktoré budú dlho spomínať. Okrem toho sa, samozrejme, venovali aj lyžovaniu. Každý sa zlepšoval a prekonával. Či už to boli začiatočníci, ktorí skrotili besný vlek a zvládli sa dostať až na jeho koniec bez toho, aby ich zhodil, alebo tí, ktorí prvýkrát zjazdili červenú zjazdovku. Dokonca sa našlo aj 20 odvážlivcov, ktorí sa zlepšili a zvládli aj náročnú čiernu zjazdovku, ktorá väčšine v pondelok pri prvom pohľade z autobusu pripadala nezvládnuteľná. Nebolo dôležité, aby sa každému podaril dokonalý oblúk na svahu, ale to, že si snáď každý užil lyžovanie, prekonal sám seba a bude mať chuť aj ďalej sa lyžovaniu venovať a zdokonaľovať sa. Do fotogalérie bol pridaný nový album LVVK 2024,
422886785_25221938174063932_2147619880091393260_n.mp4
Vianočná akadémia
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vianočná akadémia.
22
Adventná chémia
Končiace adventné obdobie sme si užili aj na hodinách chémie. Na začiatku decembra sme Mikulášovi poďakovali výrobou mikulášskych čižiem, na ktoré sme písali tajné odkazy. Tie sa objavili až po zahriatí nad kahančekom. Z fotiek určite uhádnete, ktoré čižmy vyrábali chlapci, a ktoré dievčatá😀 So staršími žiakmi, ktorí už ovládajú tajomstvá periodickej tabuľky prvkov sme vyrábali jej čokoládovú repliku. Samozrejme každej skupine záhadne mizli kocky čokolády, takže zvyšok museli dopísať perom😀 No a dnešnú poslednú hodinu chémie v tomto kalendárnom roku sme s deviatakmi overovali internetovú fintu s prskavkou a mandarínkou. Či ozaj mandarínka svieti sa presvedčíte v priloženom videu.Všetkým žiakom, rodičom a kolegom prajem krásne prežitie vianočných sviatkov, plné zdravia, šťastia a rodinnej pohody🎄Katarína Gottwaldová
8
Vianočné trhy
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vianočné trhy.
Deti sa veľmi tešili!!! Nakupovali a museli aj rozmýšľať nad hodnotou peňazí, koľko platia, koľko im dajú späť, koľko ešte majú peniažkov,.. Finančná gramotnosť a zážitok v jednom. Ďakujeme rodičom za podporu, žiakom z 9.C, ktorí si vyskúšali 5hodinovú prácu predajcov, správali sa profesionálne a veľmi tvorivo ponúkali tovar a samozrejme deťom, ktoré nakupovali a zjednávali sumy. Želáme krásne vianočné sviatky. S pozdravom Katka Smolková a kol.
76
Vianočné aranžovanie - súťaž
Naše žiačky sa zúčastnili okresného kola v súťaži Vianočné aranžovanie. Noemi Beňová žiačka 6.B triedy sa umiestnila na 1. mieste aj v kategórii voľné aranžovanie aj v kategórii povinné aranžovanie. Žiačka 7. B triedy Ninka Holekšiová sa umiestnila na 2. mieste v kategórii voľné aranžovanie. Dievčatám gratulujeme!
8
Exkurzia Aurélium Bratislava
- 19
V piatok, 23.novembra, boli triedy 8.A a 8.B na exkurzii v Bratislave. Navštívili tam Aurélium-centrum vedy. Je to centrum plné nielen vedomostí, ale aj zábavy. Poznatky z prírodných vied si žiaci (aj pani učiteľky) vyskúšali na zábavných interaktívnych stanovištiach. Veľký úspech mala aj úvodná laserová show. Na záver si dievčatá na celú halu zaspievali vianočné karaoke, za čo získali pochvalu od usporiadateľov 😀.
Súťaž vo vianočnom aranžovaní
- 6
Vianočné trhy
Vianočné trhy
Milé deti, rodičia, učitelia
Dňa 19.12.2023 budú v našej škole Vianočné trhy
pre žiakov 1. stupňa.
Deti od 28.11.2023 môžu nosiť na predaj výrobky ako :
ozdoby, medovníčky (zabalené v celofáne), svoje výrobky (náramky, drobnosti, darčeky) , písacie potreby, ..
Výrobky budú nacenené symbolickou sumou, za ktorú si deti 19.12. budú môcť darčeky zakúpiť.
Výťažok z trhov zostane pre žiakov 1.stupňa.
Ďakujem všetkým, ktorí sa zapoja s pozdravom Katka Smolková
Týždeň vedy a techniky
- 46
Týždeň vedy a techniky
.. po kroku k pokroku
Týždeň vedy a techniky je každoročne organizovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Tento rok je to už 20. ročník a uskutočnil sa od 6. do 12. novembra, tento ročník sa niesol v duchu hesla: ˵ po kroku k pokroku˝.
Cieľom tohto týždňa je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín, informovať verejnosť o poznatkoch vedy a techniky a o nutnosti podporovať vedu a techniku, ktoré sú základom hospodárskeho a spoločenského pokroku a pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy.Z tohto pohľadu je nevyhnutné, aby aj samotní pedagógovia, technici a vedci boli schopní zaujímavým a jednoduchým spôsobom prezentovať svoju prácu a výsledky svojho výskumu.
A preto aj na našej škole sme so žiakmi urobili rôzne pokusy a zahrali sa s technickými hračkami.S piatakmi /5.C/ sme na biológii preberali učivo netradične. Pomocou programovania bluebota sa piataci naučili, že Louis Pasteur pomohol stovkám ľuďom, pretože vynašiel vakcínu proti besnote, že vďaka Alexandrovi Grahamovi Bellovi si môžeme navzájom volať cez telefón a mnoho iných významných vynálezcov a ich vynálezov. Formou kvízu sa deti dozvedeli zaujímavé informácie zo sveta vedy a techniky a nakoniec zistili ako funguje vzduch. Dokáže rozpohybovať veci. A ako? Húseničkovými pretekami. Na hodinách biológie /5.A, 5.C/ sme si porozprávali aj o iných vedcoch a ich prínosoch pre vedu.
Na hodinách techniky /6.A, 6.D, 7.A/ žiaci predstavili svoje projekty o slávnych vedcoch a ich objavoch. Žiaci 6.B na si počas hodiny techniky vyskúšali na akom princípe pracujú vodné mlyny, merali a zapisovali počty otáčok, porovnávali rýchlosť mlynov. Dôležitosť stromov si pripomenuli žiaci 6.B na technike, kde popri výrobe stromov z dostupných materiálov riešili odpovede na otázky významu dreva, významu lesov. Deviataci /9.B/ v programe phetcolorado zostrojili elektrické obvody, následne ich pomocou fyzikálnych skladačiek poskladali.
Na hodinách fyziky /6.A, 6.B, 6.C, 6.D/ si žiaci vyrobili oxid uhličitý, ktorého vlastnosti následne pozorovali a overovali vlastnosti plynov v praxi.
Na hodinách chémie /8.C, 9.C, 9.B/ sme si pripomenuli významných chemikov, ich objavy a prínos pre vedu. Naši deviataci /9.B/ mali plné ruky práce s coca-colovou sopkou a vybuchujúcimi vajíčkami naplnenými octom a sódou bikarbónou. Čo tak napísať niečo spôsobom, aby to vedel prečítať iba ten, kto to má vedieť a pre ostatných je to neviditeľné? Áno, to bola ďalšia aktivita v podobe tajného písma.
Týždeň vedy a techniky sme si pripomenuli aj zrealizovaním exkurzií. So žiakmi 9. ročníka sme navštívili vodnú elektráreň v Gabčíkove, kde sme sa vďaka vzhliadnutiu dokumentu a vďaka prednáškam a prehliadke tohto diela dozvedeli veľa zaujímavých informácií. So siedmakmi sme prebádali vesmír vo Hvezdárni a planetáriu v Hlohovci. Po astronomických zážitkoch sme obdivovali históriu v zámku v Hlohovci, kde nás zaujala virtuálna prehliadka niektorých miestností. Tu sme zažili prepojenie vedeckých poznatkov a objavov – modernej technológie – s históriou. Aj takto sme si vyskúšali, že veda a technika je zaujímavá a oplatí sa jej venovať.
PaedDr. S. Franková
Úspešní riešitelia iBobra
ZÁPISNICA ZO ZASADNUTIA RR 20. NOVEMBRA 2023
Projekt Učenie v prírode
Ďakujeme Nadácii Volkswagen Slovakia za finančnú podporu, vďaka ktorej sme mohli zrealizovať projekt Učenie v prírode.
V rámci projektu sme vybudovali altánok, ktorý bude využívaný na výučbu detí v prostredí prírody, na oddych a relaxáciu detí, bude súčasťou akcií a tvorivých dielní s rodičmi.
8
Zámok a hviezdy
- 31
Zámok a hviezdy
Dňa 8.11.2023 sme sa zúčastnili cesty vesmírom a históriou. So 7.A a so 7.C triedou sme navštívili Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika a aj zámok v Hlohovci.
Planetárium je špecializované vzdelávacie zariadenie pre najrôznejšie vekové kategórie, ktoré umožňuje návštevníkom vďaka veľkej premietacej pologuli získať neobyčajný zážitok z obrazu nad sebou, i vôkol seba. Lektori v planetáriu pre nás pripravili odborný program šitý na mieru veku i vedomostnej úrovni žiakov siedmeho ročníka ZŠ. A pridali aj čosi navyše aj pre tých zvedavejších. Oboznámili sme sa s históriou planetárií (planetáriá slávia tento rok storočnicu od vzniku a sprevádzkovania prvého planetária na svete), cestovali sme vesmírom naprieč celou našou Galaxiou – Mliečnou cestou, a našu vesmírnu púť sme ukončili udivujúcou laserovou show, ktorú je možné vidieť v tomto jedinom vzdelávacom zariadení podobného typu v celej strednej Európe.
Týmto sa ale naša návšteva vesmíru nekončila. Jeden z astrofyzikov hvezdárne a planetária, Mgr. Kožurko, nám ukázal skutočných mimozemšťanov. Nasledovala totiž prehliadka najväčšej slovenskej expozície mimozemských kameňov – meteoritov. Majú tu kamenné Srdce slnečnej sústavy, ale aj veľký kameň pochádzajúci priamo z Mesiaca, a aj ďalší z Marsu. Nádherné olivínovo-žlté palasity, prazvláštne „odtlačky prstov mimozemšťanov“ vtlačené do meteoritu, tzv. regmaglypty, ale aj zvláštne obrazce vnútri železných meteoritov, pripomínajúce základové dosky počítačových procesorov, boli úžasnou prechádzkou tajomstvami vesmírnych „prišelcov“. Prezreli sme si aj meteority nájdené na Slovensku, napr. meteorit s názvom Smolenice, a spoznali sme aj 5 z planétok obiehajúcich medzi Marsom a Jupiterom, ktoré priamo súvisia s činnosťou hvezdárne a mestom Hlohovec.
Po návšteve planetária sme sa rozdelili na dve skupiny a navštívili sme v sprievode odborných pracovníkov inštitúcie – pozorovateľov, kupolu a pozorovateľňu. Nasledovala prehliadka hlavného optického prístroja tejto vedeckej inštitúcie – automatizovaného a diaľkovo ovládaného ďalekohľadu typu Cassegrain s priemerom zrkadla 600 mm v hlavnej kupole. Ten je pomenovaný po zakladateľovi hvezdárne, ktorým bol dr. E. Csere a je určený na pozorovanie premenných hviezd a extrasolárnych planét.
V pozorovateľni hvezdárne majú v Hlohovci veľké ďalekohľady na pozorovanie našej najbližšej hviezdy – Slnka, slnečných výtryskov – tzv. protuberancií, a aj na pozorovanie objektov nočnej oblohy. Počasie nám prialo, bolo úplne jasno, a tak sme mali možnosť vidieť aj slnečné škvrny, ale aj erupcie hmoty tryskajúce zo Slnka do okolitého vesmírneho priestoru.
Po astronomických zážitkoch sme sa presunuli za históriou do Zámku Hlohovec. Obhliadku sme začali v najkrajších priestoroch zámku, a to v kaplnke. Po jej vzhliadnutí sme sa presunuli do knižnice zámku, kde sme sa dozvedeli o rode grófa Erdödyho, rode, ktorý na zámku sídlil.
Niektoré časti zámku sú zrekonštruované a vo veľmi peknom stave. V priestoroch, ktoré na obnovu ešte len čakajú, sme zažili virtuálnu realitu. Pomocou tabletov sme si mohli priamo v chodbách a miestnostiach prezrieť pôvodnú honosnú výzdobu i zariadenie zámku spred dvoch storočí.
Hlohovec je mesto s hvezdárňou a zámkom. Návšteva týchto významných kultúrnych, vzdelávacích a vedeckých inštitúcií nás veľmi zaujala a vrelo odporúčame ich navštíviť aj Vám!
PaedDr. S. Franková
halloween
Posledný vyučovací deň pred jesennými prázdninami sa naša škola premenila na strašidelné miesto. Namiesto detí prišli do školy strašidlá, upíry, čerti, tekvice a rôzne iné zamaskované príšery. Zahanbiť sa nedal ani učiteľský zbor. Vyučovať prišla dokonca aj slávna Addam's family s ešte slávnejšou dcérou Wednesday. Konečne nikto nefrflal, že musí byť v nudnej škole a šťastie detí bolo cítiť na každom kroku. A prečo toto všetko? Z hľadiska multikultúrneho vzdelávania sme si pripomenuli sviatok Halloween, ktorý sa oslavuje najmä v anglicky hovoriacich krajinách. Slovo Halloween je prevzaté z anglického výrazu "All Hallows Evening" čiže "Predvečer Všetkých Svätých" . A k učeniu predsa patria aj chvíle zábavy, ktoré utužujú kolektív a priateľstvá. Do fotogalérie bol pridaný nový album halloween.
15
Deň stromov
Deň stromov
Dňa 20.10.2023 sme si u nás v škole pripomínali svetový deň stromov. V tento deň si pripomíname, aké dôležité je mať stromy všade okolo nás. Tento významný deň založil americký novinár Stereling Morton, ktorý vo svojich článkoch zdôrazňoval nevyhnutnosť prítomnosti stromov. Vďaka jeho iniciatíve vysadil spolu s občanmi štátu Nebraska 1 milión stromov a postupne sa tento nápad rozšíril do celého sveta. Stromy nám produkujú kyslík, ktorý je pre nás ľudí veľmi dôležitý, ale nám aj poskytujú tieň, zadržiavajú vietor a predovšetkým slúžia ako stavebný materiál. Okrem ľudí potrebujú stromy aj zvieratká, ktoré ich využívajú na život a potravu.
Na hodine techniky sme so žiakmi z 6.B vyrábali ku dňu stromov stromy, na ktorého tvorbu využili farebný papier a toaletné rolky. Žiaci si na farebný papier obkreslili ruku, ktorú následne vystrihli a nalepili na toaletnú rolku. Jedna vystrihnutá papierová ruka slúžila ako kmeň stromu a následne ďalšie tri zlepili tak, aby vznikla farebná koruna. Žiakom sa nechala voľná predstavivosť a mohli využívať rôzne kombinácie farieb. Tým pádom sa nemuseli držať princípu, že kmeň by mal byť hnedou farbou a koruna stromu zelenou. Žiaci si túto hodinu užili a zároveň si pripomenuli ako je dôležité stromy chrániť.
PaedDr. S. Franková
Exkurzia Gabčíkovo
Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia Gabčíkovo.
32Vodné dielo Gabčíkovo
Dňa 24. októbra sme sa so žiakmi deviateho ročníka zúčastnili na exkurzii v Gabčíkove. Vodné dielo Gabčíkovo bolo vybudované v rokoch 1977 - 1992 najmä z dôvodov ochrany územia pred povodňami, zlepšenia plavebných podmienok, zabezpečenia kvality pitnej vody a výroby elektrickej energie. Význam sa však kládol aj rekreačnému a turistickému využitiu.
Ide o vodné dielo na druhej najdlhšej európskej rieke, na rieke Dunaj. Dominantou vodného diela je určite dozorná veža, ktorej siluetu je vidno už z diaľky. V jej dolnej časti je vyhliadková plošina, ktorá nám umožnila dokonalý výhľad.
Počas exkurzie žiaci videli dokument o vodnom diele, navštívili strojovňu, naučili sa veľa zaujímavých informácií vďaka odbornému výkladu a interaktívnym panelom. Najzaujímavejšou časťou exkurzie bolo zatváranie plavebnej komory a proces jej napúšťania. Celý tento proces trval 15 minút a po ňom sme svoju exkurziu v Gabčíkove ukončili.
PaedDr. S. Franková
Deň knižníc
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň knižníc.
10Hľadali sme poklad. Našli sme knihu od G.Futovej a sladkosti.Vyrobili sme si obaly na knihy a dozvedeli sa ako sa narodí kniha :-).