• Novinky

            • Zápis detí do MŠ pre školský rok 2023/2024

            •  

              Vážení rodičia,

              v zmysle §28a ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) bude v školskom roku 2023/2024 musieť plniť povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole každé dieťa, ktoré dosiahlo 5 rokov veku do 31. 8. 2023.

               

              Podľa §59a ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) povinné predprimárne vzdelávanie bude dieťa plniť v obci, v ktorej má trvalý pobyt v spádovej materskej škole, ak zákonný zástupca pre dieťa nevyberie inú materskú školu. 

               

              Zápis detí do MŠ pre šk. rok 2023/2024 bude prebiehať

              od 02.05. – 31.05.2023

               PREZENČNE za prítomnosti dieťaťa v dňoch

              2.5. a 3.5.2023 v čase od 6:30 h. – 14:30 h.

               4.5. a 5.5.2023 v čase od 10:00 h. – 17:00 h.

               

              ZŠ s MŠ Spartakovská 5 a EP MŠ Spartakovská 6 sú spádovou materskou školou pre ulice:

              • Vladimíra Clementisa (od č. d. 1 – 24 a od č. d. 70 – 83)
              • Hlboká ( časť od Starohájskej ulice po Ulicu Spartakovská)
              • Spartakovská (okrem č. d. 10 – 19)

               

              EP MŠ V Jame 3 je spádovou materskou školou pre ulice:

              • Starohájska
              • Ulica Bučianska
              • Ulica Hlboká (časť medzi ulicami Bučianska a Starohájska)
              • Ulica Tehelná
              • Ulica Vladimíra Clementisa (od č. d. 25 – 41)
              • V Jame

              Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa formou pravidelného denného dochádzania do materskej školy v rozsahu najmenej 4 hodiny denne. Päťročné deti budú do spádovej materskej školy prijímané prednostne.

               

              Žiadosť o prijatie do MŠ možno podať osobne, alebo vložiť do schránky ZŠ Spartakovská 5,  poštou alebo elektronicky:

              Elokované pracovisko Spartakovská 5 a 6, Trnava - msspartakovska@ms.trnava.sk

              Elokované pracovisko V jame 3, Trnava -  msvjame3@gmail.com  

              Žiadosť o prijatie do MŠ si môžete vyzdvihnúť priamo v EP MŠ Spartakovská 6 a EP MŠ V jame 3 alebo vytlačiť z webovej stránky školy  www. spartakovska.edupage.org.

              Neoddeliteľnou súčasťou žiadosti o prijatie do MŠ je potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa: vyjadrenie_lekara_o_zdravotnom_stave_dietata.docx

              Žiadosť musí byť podpísaná oboma zákonnými zástupcami: Ziadost_o_prijatie_do_MS(1).docx

              Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:

              - jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),

              - jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktoré nie je schopný sa podpísať) alebo

              - vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa to je možné preukázať písomným vyhlásením.

              Písomné vyhlásenie č. 1 na stiahnutie: Pisomne_vyhlasenie_c._1.pdf

              Zákonní zástupcovia sa môžu dohodnúť, že žiadosť podpisuje iba jeden zákonný zástupca a rozhodnutie sa doručí iba jednému zákonnému zástupcovi, ak písomné vyhlásenie o tejto skutočnosti doručia/predložia riaditeľke školy.

              Písomné vyhlásenie č. 2 na stiahnutie: Pisomne_vyhlasenie_c._2.pdf

              Ak sa do materskej školy prijíma dieťa, ktoré má zariadením poradenstva a prevencie zaradeného v sieti škôl a školských zariadení SR identifikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby (ďalej len „ŠVVP“), zákonný zástupca k žiadosti predloží:

              • potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast,
              • vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a
              • odporúčanie všeobecného lekára pre deti a dorast.

              Z vyjadrenia príslušného zariadenia poradenstva a prevencie ako aj z odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast má byť jednoznačné, či odporúčajú prijatie dieťaťa so ŠVVP do bežnej materskej školy.

               

              Podmienky prijímania :

              - prednostne prijímame deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné,

              - deti pokračujúce v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.

               

              Ostatné podmienky prijímania:           

              - deti, ktoré nedovŕšili do 31.08.2023 vek 5 rokov a zákonný zástupca požiada o predčasné    zaškolenie, pričom predloží so žiadosťou aj písomný súhlas príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a dieťa má trvalý pobyt v spádovej ulici,

              - deti, ktorých súrodenci sú už prijatí do MŠ,

              - ostatné deti v závislosti od voľnej kapacity podľa veku:

              - deti, ktoré dovŕšia vek 5 rokov,

              - deti, ktoré dovŕšia vek 4 roky,

              - deti, ktoré dovŕšia vek 3 roky.

               

              Prijímame deti s osvojenými hygienickými a sebaobslužnými návykmi.

            • Ekoolympiáda

            • EKOOLYMPIÁDA

               

                    Ekoolympiáda je vedomostná súťaž, v ktorej sa žiaci venujú environmentálnym témam zábavným spôsobom. V marci sa žiaci 8. a 9. ročníkov zúčastnili 2. ročníka tejto online súťaže. Po zaregistrovaní bol žiakom sprístupnený ekotrenažér, kde mohli trénovať odpovede na súťažné otázky.  Medzi týmito trénovacími  otázkami boli “schované” otázky z ostrého kola.

              V školskom roku 2022/23 sa Ekoolympiáda hrala v 5 témach: oceán, voda, pôda, odpad a klimatická zmena. Žiaci našej školy za účasť dostali pero z ekologicky vyrobeného obalu - z PET fliaš.

                    Napriek tomu, že environmentálnavýchova je prierezový́ predmet, je potrebné sa environmentálnym témam venovať vo zvýšenej miere. Na našej škole sa o to snažíme.

               

              PaedDr. S. Franková

              koordinátor environmentálnej výchovy

               

            • Deň vody

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň vody.

              22. marec –Svetový deň vody

                    Väčšina ľudí bez nej neprežije viac ako tri dni. V časoch, keď ropa hrá svoj prím na burzách celého sveta, voda je stále komoditou, bez ktorej by svet neprežil. Do kontaktu s ňou prichádzame dennodenne, voda má nekonečné množstvo využití. Nad významom a využitím vody sa zamýšľali aj žiaci našej školy.

                    Spolu s pani učiteľkami a pánmi učiteľmi diskutovali – nielen  v slovenskom jazyku, tvorili výrobky, kreslili. Všetkými aktivitami sme si pripomenuli Svetový deň vody. V tento deň sme aj väčšina z nás – pedagogickí pracovníci aj žiaci – prišli symbolicky oblečení v modrej farbe.

                    Deti z 1.C (Mgr. Haščíková) sa oboznámili s kolobehom vody v prírode cez príbeh o kvapkách. Uvažovali nad otázkou: ,,Čo Ťa napadne, keď poviem slovo VODA?... Následne vytvorili dáždnik plný kvapiek, kde zakreslili, zapísali kam putuje kvapka, keď opustí oblak.

                    Na čítaní sa prváci z 1.B (Mgr. Mináriková) venovali čítaniu s porozumením: Ako sa z dažďovej kvapky stala pitná voda. Po prečítaní textu deti odpovedali na prichystané otázky. Na písaní deti písali slová s tematikou voda, kreslili k nim obrázky. Na výtvarnej výchove kreslili dážď a dáždnik, riešili otázku: ,,Čo robíme, aby sme vodu neznečistili?,,

                    V triede 2.B (Mgr. Benciová) sa na hodine deti rozprávali na tému čistota vody, prečo je dôležité udržať čistú vodu na Zemi pre ľudí, živočíchy a rastliny. Následne si s pani učiteľkou deti premietali film s touto tematikou. Deti sa naučili pieseň o vode a v skupinách robili projekt na tému Život vo vode.

                    V 3.A (Mgr. Guľová) sme si Deň vody žiaci s pani učiteľkou spestrili rôznymi aktivitami. Obohatili si vedomosti z prírodovedy, dozvedeli sa veľa zaujímavého o vode. Najviac deti sa zabavili pri maľovaní bublinami, ktorými vyzdobili kvapky vody. Každé dieťa potom na kvapku napísal svoj odkaz vode.

                    V 4.A (Mgr. Krónerová) sa žiaci rozprávali o vodnom spoločenstvea o dôležitosti vody pre život, o využívaní vody. Prečo si ju musíme vážiť a ako ju môžeme šetriť.
              Následne riešili učivo - rastliny vodného spoločenstva.

                    Trieda 4.C (Mgr. Šaradinová) sa zaoberala vodou celý deň. Celý deň deti pracovali v skupinách. Takúto formu vyučovania majú deti veľmi rady. Deti najskôr vyrobili plagát ku svetovému dňu vody, potom zistili zaujímavosti o vode a deti úspešne absolvovali aj kvíz. Následne pokusom zistili, čo sa dá s pomocou vody urobiť a ako dostať bublinky na papier. Táto aktivita sa deťom páčila a vyvolala v nich veľa radosti a smiechu. Deň zakončili súťažou o najväčšiu bublinu a samozrejme nesmela chýbať ani foto triedy,  kde deti každé urobilo mokrý odtlačok ruky na tabuľu. Tento deň sa žiakom veľmi páčil.

                    V 4.D sa žiaci naučili na hudobnej výchove pesničku: Voda, para, ľad. Následne sa s pani učiteľkou (Mgr. Kukučková) rozprávali o význame vody.

                  V triede 7.B. počas anglického jazyka (Mgr. Horáčková) deti vyrobili kvapky vody.Na niektoré napísali odkazy v angličtine o dôležitosti vody, iné len vyrobili. Vraveli sme si o dôležitosti vody, pozerali sme aj video o vodnom kolobehu a ako by vyzeral život na Zemi, keby všetka voda zmizla. To asi deti bavilo najviac. Kvapky následne nalepili na dvere, aby si dôležitosť vody stále pripomínali.

                    V 5.B žiaci na biológii (PaedDr. Šimek) zisťovali ako ovplyvňuje znečistenie vody život vodného hmyzu, ako saponáty znemožňujú pohyb hmyzu po hladine.

                    Na fyzike (Mgr. Kochanová)žiaci 6. ročníka pomocou jednoduchých experimentov zisťovali, aký vplyv  má na správanie telies vo vode  tvar a objem telesa.Zistili, že čím má teleso väčší objem a dotykovú plochu tým sa ponorí menej a naopak.Pochopili, že tieto poznatky sa využívajú pri konštrukcii lodí. Lode s väčším objemom a plochou uvezú ťažší náklad ako malé lode. 

              Šiestaci na biológii (Mgr. Očkovský) pripravovali a prezentovali svoje projekty na tému Vodné a brehové živočíchy.

                    Na chémii (Ing. Gottwaldová, PhD.) siedmaci rozoberali hlavne znečisťovanie vôd a vzduchu. V laboratóriu zisťovali, či v Trnave prší kyslý dážď. Porovnávali pH dažďovej a pitnej vody. Žiaci zo 7.A napísali svoje názory na dôležitosť a kvalitu vody v Trnave, vypracovali svoje návrhy na zlepšenie kvality vôd. V 8.A sa žiaci zamýšľali nad tým, aké vody máme v Trnave. Svoje zamyslenia spracovali do plagátov s popisom a obrázkami.

                    V ŠKD si deti z 11. oddelenia (Bc. Kobetičová) spoločne pripomenuli Deň vody skupinovou aktivitou ,,Kvapka vody,,. Aktivite predchádzala spoločná beseda.

                    Deti z 2.C a 4.C zo 7.oddelenia ŠKD pod vedením pani vychovávateľky Idunkovej si rozprávali o vode prostredníctvom prezentácie a skúseností. Robili pokusy s vodou ako sú "dažďový obláčik", "lávová lampa", či "domáci bublifuk". Zabavili sa hrami na rybárov a ryby. V neposlednom rade vyrobili sochu ochrankyne vôd a želatínové akvária.

                    Deti zo 4. oddelenia ŠKD /1.D trieda/ si Deň vody pripomenuli praktickou aktivitou. Spolu  s pani učiteľkou (p. Stillerová) čistili potôčik.

                    Aj žiaci 9.B sa na hodine nemeckého jazyka (Mgr. Hodulíková) zapojili do projektu Deň vody. Rozprávali o vodných športoch ako je plávanie, surfovanie, potápanie. Učili sa novú slovnú zásobu, pracovali s obrázkami. Rozmýšľali i nad možnosťami ako zlepšiť šetrenie vody v domácnosti.

                    Na hodinách techniky (PaedDr. Franková) sa žiaci druhého stupňa zaoberali vodnou energiou – výhodami a nevýhodami. Žiaci prakticky zhotovili výrobky - vodné mlyny. Na výtvarnej výchove (Mgr. Susková) žiaci druhého stupňa kreslili na tému voda.

                    Žiakom sa rôznorodé aktivity a takto do modra ladený deň veľmi páčil.

               

              PaedDr. Slávka Franková

              Koordinátor environmentálnej výchovy