MŠ v Jame 3

Zameranie MŠ

Materská škola

Vo svojej práci vychádzame zo skutočnosti, že materská škola podporuje celkový rozvoj osobnosti dieťaťa v oblasti telesnej, intelektuálnej, sociálno-emocionálnej, estetickej ako i rozvoj kompetencií a zručností dieťaťa. Pripravuje dieťa na ďalšie vzdelávanie, na život v spoločnosti, pričom zohľadňuje individuálne a vekové osobitosti detí. Predprimárna výchova v MŠ sa uskutočňuje podľa Školského vzdelávacieho programu ktorý je vypracovaný v súlade so Štátnym vzdelávacím programom ISCED 0. V ŠkVP je rozpracovaný obsah výchovy a vzdelávania, ciele a organizačné formy predprimárneho vzdelávania so špecifikáciou  profilácie materskej školy na podporu zdravého životného štýlu. Našou snahou je dosiahnuť zdravší spôsob života systematickou starostlivosťou o svoje zdravie, konzumáciou ovocia, mliečnych výrobkov, pravidelným pitným režimom, otužovaním a pohybovými aktivitami. Naše smerovanie orientujeme hlavne na to, aby deti už v predškolskom veku dostali základy dodržiavania základných zásad zdravého životného štýlu, zdravej životosprávy s dostatkom pohybových aktivít, ktoré by sa mali stať ich každodennou potrebou. Ciele týkajúce sa výchovy detí so zdravým životným štýlom sú obsiahnuté v jednotlivých vzdelávacích oblastiach a sú zaradené podľa potreby do činností v rámci dňa, či už prostredníctvom hier, hrových činností, pohybového a relaxačného cvičenia, edukačných aktivít, alebo prostredníctvom záujmových krúžkov. Špecifické pohybové zručnosti rozvíjame u detí organizovaním plaveckého výcviku a pohybovej výchovy. O zvyšovanie  imunity sa snažíme prostredníctvom návštev soľnej jaskyne.

Špecifické ciele vyplývajúce z profilácie MŠ sú:

o    dosiahnuť zdravší spôsob života a rozvíjať návyky súvisiace so zdravým životným štýlom, utvárať postoje k svojmu organizmu, k svojmu zdraviu a zdraviu iných v bežných,  ale aj v krízových situáciách,

o    zvyšovať odolnosť organizmu voči chorobám, posilňovať prevenciu civilizačných ochorení -ochorenie dýchacích ciest , plochej nohy, nesprávneho držania tela u detí, obezity, ozdravenie výživy, zvýšenie pohybovej aktivity,

o    utvárať povedomie o zdravej výžive, konzumácii zdravých potravín ,

o    podporovať zdravé sebavedomie, sebaistotu, jedinečnosť,

o    rozvíjať schopnosť zvládnuť na elementárnej úrovni špeciálne pohybové zručnosti a schopnosti

o    ( tanečné, plavecké, kolobežkárske ),

o    podporovať fyzickú zdatnosť a psychickú vyrovnanosť,

o    rozvíjať tvorivý potenciál detí estetickými aktivitami a krúžkovou činnosťou,

o    spolupracovať s rodinou a širokou verejnosťou pri skvalitňovaní života deti v MŠ,

o    spoznávať ľudové tradície trnavského regiónu.

Smerovanie celého kolektívu MŠ je,  aby sa deti v materskej škole cítili dobre, bezpečne, radi do nej chodili, získali potrebné návyky, zručnosti, poznatky a aby rodičia  získali istotu, že ich deti sú kvalitnou edukáciou posilňované vo vývoji a celostnom rozvoji detskej osobnosti  tímom profesionálnych zamestnancov.