Deň stromov

Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske a postupne sa rozšírila do celého sveta.  Presný dátum osláv sa v každom štáte alebo regióne líši v závislosti na klimatických podmienkach vhodných k vysádzaniu stromov.

V stredoeurópskych krajinách bol za dátum  dňa stromov ustanovený  20. október. V tento deň sa schádzajú členovia rôznych organizácií a jednotlivci, aby si pripomenuli  dôležitosť a význam stromov pre život, spoločne ich vysádzali a realizovali ďalšie zaujímavé aktivity a programy.

20.októbra sme si v škole aj my pripomenuli Deň stromov. Žiaci pracovali pod vedením p. učiteliek: na výtvarnej výchove: 2.A trieda /Mgr. Guľová/ – žiaci vytvorili spoločnú prácu, veľký plagát stromu, žiaci 1.B triedy /Mgr. Poláková/ kreslili na školskom dvore jesenných škriatkov a ich celkový vzhľad dotvorili listami zo stromov, takisto kreslili na čierny papier stromy a zvieratá. Žiaci 1.A triedy /Mgr. Bartoňová, Mgr. Ištvancová/ na hodinách výtvarnej výchovy a v školskom klube vytvorili krásne obrázky žaluďov. Na hodinách slovenského jazyka tvorili žiaci 2. stupňa /Mgr. Polónyová/ poéziu a prózu, v ktorej sa zamerali na význam stromov pre život človeka. Na hodinách výtvarnej výchovy /Mgr. Susková/ žiaci druhého stupňa znázorňovali stromy rôznymi zaujímavými technikami, na hodinách techniky /Mgr. Kollarovičová/ žiaci 5.C referovali o životnom prostredí.

FOTKY prác žiakov

Vedeli ste, že:

• v celosvetovom ekosystéme zohrávajú stromy veľmi dôležitú úlohu – od ich existencie je závislá prevažná väčšina všetkých foriem života;
  • Slovensko patrí medzi najlesnatejšie krajiny v Európe, rozloha lesov tvorí  až  41 % z jeho celkovej plochy;
  • každý zasadený strom je v priebehu svojho rastu schopný absorbovať až 2 tony CO2;
  • jedným z hlavných dôvodov ťažby stromov je výroba papiera;
  • na výrobu 1 tony obyčajného papieru je potrebe zhruba 17 dospelých stromov.

Niekoľko našich rád/odporúčaní k záchrane stromov:

• neplytvajme v práci zbytočne papierom, preferujme obojstrannú tlač (v administratíve alebo v oblasti služieb minie jedna osoba približne 75 kg papiera);
  • nikdy netlačme a nekopírujme dokumenty zbytočne;
  • používame recyklovaný papier (papier môže byť recyklovaný 6 – 8 krát);
  • dávajme prednosť internetovým verziám novín a časopisov;
  • využívajme elektronické zasielanie výpisov, fakturácie a archivácie dokumentov;
  • odmietajme reklamné letáky (v jednej poštovej schránke sa môže ocitnúť za rok až 40 kg nechcenej pošty, ktorá zvyčajne končí v odpadkovom koši);
  • separujme odpad – papier ( noviny, časopisy, knihy, zošity, písací papier, ústrižky, prospekty, kalendáre, telefónne zoznamy, obalový papier, vlnité lepenky, papierové a kartónové krabice);
  • vhadzujme tento odpad do zberných kontajnerov s označením papier.

Zberné nádoby na papier

Obrázok

Na našej škole každý rok zachránime stromy aj tým, že sa všetci spolu zúčastňujeme na zbere papiera. V minulom školskom roku žiaci ZŠ nazbierali 27 634,5 kg papiera. Tento rok sa zber papiera bude konať v máji 2022. Teší ma, že k prírode nie sme ľahostajní.

Vlastná tvorba našich žiakov: fotky

h

„Až keď sa vyrúbe posledný strom, otrávi posledná rieka, uloví posledná ryba, až vtedy pochopíme, že peniaze sa nedajú jesť.“ —  Indiáni kmeňa Cree

PaedDr. Slávka Franková